Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Co Śląskowi obiecano, a do tej pory nie zrealizowano

dodano 2013-09-09 20:00 w kategorii: Ludzie

1. Ustawę aglomeracyjną - konurbacja górnośląsko- zagłębiowska kształtowała się w dobie industrializacji od 150 lat. Najwyższy czas nadać jej ramy prawne i wspólnie planować inwestycje rozwojowe, zintegrować komunikację publiczną (wspólny bilet) i chronić środowisko.
 
2. Drogę ekspresową S1 Mysłowice Kosztowy - Bielsko — Biała- nadal trwa przewlekła dyskusja na temat wyboru przebiegu trasy z 5 wariantów, a drogi jak nie było tak nie ma.
 
3. Autostradę A1 - od Łodzi do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice -Pyrzowic z obwodnicą Częstochowy, która jest nieprzejezdna z powodu korków komunikacyjnych (ta część autostrady Al - nadal jest projektowana).
 
4. Drogową Trasę Średnicową do Jaworzna i Zagłębia - a z niewiadomych powodów nie jest realizowany nawet gotowy projekt z Katowic do Mysłowic, co utrudnia podróż mieszkańców tych miast m.in. do pracy.
 
5. Szybką kolej - łączącą centrum aglomeracji z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice -Pyrzowice. Nadal trwa kilkuletnia pseudodyskusja o wariantach trasy, a unijne środki finansowe na ten projekt mogą zostać zaprzepaszczone.
 
6. Stadion Śląski z największym dachem w Europie - nadal trwa dyskusja jak poprawić projekt, a może nadszedł już czas by zaprzestać tej inwestycji, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na funkcjonowanie publicznej służby zdrowia w regionie.
 
7. Najlepsze koleje regionalne w Polsce, bo śląskie - na razie likwidują połączenia i zasypują braki finansowe pieniędzmi śląskich podatników. Z ich startu śmiał się cały kraj.
 
8. Rozwój gospodarki - zamrożono inwestycje modernizacyjne w energetyce, zwały węgla rosną w oczach, gospodarka hamuje, a nowych inwestorów na horyzoncie nie widać.
 
9. Pracę dla młodych ludzi - cały czas trwają wyjazdy młodych ludzi za granicę i do innych części kraju. Śląsk, w tym Katowice, wyludnia się w zatrważającym tempie.
 
10. Rozwój kultury - cięcie bieżących wydatków powoduje minimalna ilość premier w teatrach, brak nowych wystaw w muzeach, a miesięcznikowi „Śląsk" grozi zamknięcie. Nie o takim wsparciu kultury rozmawialiśmy na Kongresie Kultury woj. Śląskiego.
 
Zastanówmy się wspólnie, jak wyegzekwować od rządu i władz regionalnych podjęte zobowiązania. Zastanówmy się wspólnie co sami możemy zrobić dla Śląska.
 
Zapraszam do dyskusji.
Zbyszek ZaborowskiKomentarze

Wydarzenia